KULTUUR
Aleksei oskab saunamõnudest rõõmu tunda ja käib vihtlemas vähemalt kaks korda kuus. Tulevases linnasaunas loodab ta leida eelkõige head seltskonda ja puhast ümbrust.

Lähiaastail saab linn kolm nüüdisaegset sauna

11.06.2012  Kai Maran

Lisaks sügisel algavale uuenduskuurile Raua tänava pesupaigas saavad uue linnasauna ka Nõmme ja Lasnamäe.

«Järgmise aasta sügiseks peab Raua tänava saun valmis olema,» ütles linnapea Edgar Savisaar. «Eeldame, et Pae ja Valdeku sauna ehitamisega läheb rohkem aega, kuid ka seal tahame ehitustöödega järgmisel aastal pihta hakata. Omavalitsus peab ju oma elanike tervise ja heaolu eest hoolt kandma.»

Raua sauna küsitlusuuring näitab, et kolmandikule saunakülastajatest on munitsipaalsaun jäänud pea ainsaks pesemisvõimaluseks. «Praegu on küllalt suur ring inimesi, kellele tavapärane saunapilet üle jõu käib,» tõdes Rein Kriis pensionäride liidust ja lisas, et piletihindade kerkimisel mängib olulist rolli ka viimastel aastakümnetel kiirelt vähenenud saunade arv.

Alates 1980. aastast on Tallinnas likvideeritud ligikaudu kümme avalikku sauna, sh Veerenni saun, Valdeku saun, saun Pärnu mnt viadukti juures, Katusepapi saun, Tulbi tänava saun, Kopli tänava saun, Paldiski mnt saun, Silikaadi saun, Lennuki (Mardi tänav) saun ja Heina saun.

Pensionäride seas suur menu

«Küllap pidasid kunagised linnavõimud saunade kordategemist liialt kulukaks, lihtsam näis hooned erastada,» lausus Kriis. «Kuid saunade majandamine pole ju lihtne ja erakapital tahab ikka kasumit teenida! Seetõttu arvan, et soodsama piletiga linnasaunu võiks küll rohkem olla.»

«Ka väiksema sissetulekuga inimestel peab olema võimalus ennast pesta, selle eest linna munitsipaalsaunade programm hea seisabki,» ütles abilinnapea Eha Võrk. «Üks populaarsemaid ja taskukohasemaid linnarahva pesemiskohti ongi praegu Raua tänava saun, kuid selliseid soodsaid linnasaunu peaks olema rohkem. Eriti oluline on odavam piletihind pensionäridele, seda näitab ka saunakülastuste arv.»

Nii külastasid mullu pensionärid linna doteeritud Raua sauna odavama piletiga neljapäeviti ja reedeti 12 262 korda ning laupäeviti ja pühapäeviti 8193 korda. Mullu kompenseeris linn seal saunateenust kokku ligi 17 600 euro ulatuses.

Invaliftid ja kaldteed

40-kohaline saunahoone vajab Kesklinna vanem Mihhail Korbi sõnul terviklikku kapitaalremonti. «Väljavahetamist vajavad katlad ja kõik tehnosüsteemid, sealhulgas kütte, vee- ja elektrisüsteemid,» rääkis Korb. «Jagu tuleb saada ka majasisesest hallitusest. Remonditöödega tahame algust teha septembris-oktoobris.»

Korbi sõnul võimaldab ligi 2000 ruutmeetri suurune maja arendada tulevikus lisaks saunateenusele muidki tegevusi. «Üks võimalusi on luua hoones vaba aja veetmise võimalusi noortele, näiteks sportimiseks,» arutles Korb. «See on veel mõtlemise koht.»

Aadressil Raua 23 asuva sauna renoveerimine läheb linnale maksma hinnanguliselt poolteist miljonit eurot. Nõmme munitsipaalsaun leiab koha tulevase Valdeku 13 haldushoone esimesel korrusel, Lasnamäe linnasaun aga Pae tänava sotsiaalkeskuse juurdeehituses. Linn saab juurde 120 uut saunakohta.

«Tulevase sotsiaalmajutusüksuse esimesele korrusele planeeritud linnasaun saab eraldi sissepääsu ning sinna tuleb 30 kohta meestele ja 30 kohta naistele,» ütles Lasnamäe linnaosa vanem Olga Ivanova. «Uus hoonetiib saab samuti invaliftid ja kaldteed, mis lubab ka puuetega inimestel mugavalt maja külastada.»

Nõmmekad saavad sauna kunagise koolivõimla alla. «Sinna tuleb 30 kohta naistele ja 30 kohta meestele,» rääkis ehituse vanemspetsialist Mart Miidu. «Ehituse käigus nüüdisajastame ka spordisaali, mis tulevikus hakkab samuti teenima kõiki nõmmelasi. Kunagise Valdeku tänava koolimaja ümberehitusprojekt peaks valmima septembri lõpus ja ehitus läheb lahti järgmisel aastal.»

Saun annab tervise


«Saun on tervis! Dušš teeb ju ainult naha niiskeks, kuid hüva leil ergutab nii keha kui meeli,» rääkis tuntud arst ja riigikogulane Viktor Vassiljev. «Saun paneb organismi paika, toniseerib närvisüsteemi ja langetab vererõhku. Nii et ka vererõhu- või südamehaiged ei pea sauna kartma, küll aga ei maksa neil saunalavalt kohe jääkülma vette karata. Sest külm tõmbab veresooned kokku ja äkilist temperatuurimuutust tasub neil inimestel vältida.»

Praegu pakub linn sauna- ja pesemisvõimalusi 20 eri paigas sotsiaalhoolekande teenustena ja 17 linna spordihoones, sh ujulates. Linna soodustusega saunapilet maksab 1-14 eurot ja pesemisvõimalus 0,64-2 eurot. Raua sauna täispileti hind on neli eurot, hinnavahe kompenseerib Tallinna linn. Soodushinnad pensionäridele on 3-3,5 eurot, Tšernobõli veteranidele üks euro ja õpilastele kaks eurot. Alla 7-aastased lapsed pääsvad sauna tasuta.
 


Eelmisele lehele

Jaga|